Jak wydać książkę?

Jak wydać książkę?

Czy wiesz, jak wydać książkę? Piszesz powieści, opowiadania, felietony, wiersze? Przetłumaczyłeś interesującą książkę i chcesz ją wydać? Robisz w życiu coś ciekawego, o czym chciałbyś przy pomocy książki opowiedzieć innym? Jesteś blogerem i chciałbyś swój blog opublikować w formie drukowanej lub jako e-book? W dzisiejszych czasach wydanie książki lub e-booka nie jest skomplikowane. Nie jest też drogie, ale o tym będzie w następnym wpisie na naszym blogu wydawniczym. Zatem, jak wydać książkę?

Korekta tekstu

Gdy masz już tekst książki, którą chcesz wydać, pierwszym i koniecznym krokiem będzie redakcja i korekta zrobiona przez zawodowo zajmującą się tym korektorkę. I nie mamy tu na myśli „znajomej nauczycielki języka polskiego” (z całym szacunkiem do pań polonistek). Nic tak nie zepsuje przyjemności czytania jak tekst z błędami, a nikt nie pisze na tyle dobrze, żeby ustrzec się wszelkich błędów. Robiliśmy już w naszym wydawnictwie korektę profesorom dziedzin humanistycznych, więc bierzemy pełną odpowiedzialność za to, co napisaliśmy powyżej. Jeśli chcesz wydać książkę, zacznij od korekty tekstu.

Skład książki i projekt okładki

Po wyczyszczeniu tekstu z błędów przychodzi czas na skład książki. Tym zajmuje się specjalista DTP posiadający bardzo dobrą znajomość norm typograficznych oraz współpracujący z nim grafik komputerowy. Często jest to jedna osoba, która po prostu specjalizuje się w składzie książki zarówno od strony typograficznej, jak i graficznej. Pierwszym krokiem będzie wykonanie projektu layoutu, czyli dobór odpowiednich czcionek, wyglądu kolumn, nagłówków, stylów akapitowych, żywej paginy, sposobu osadzania w tekście zdjęć itp. Drugim krokiem jest projekt okładki, która powinna estetycznie pasować do layoutu środka książki i odpowiadać jej treści. Trzecim krokiem będzie właściwy skład i łamanie książki. Po tym etapie wskazane jest ostatnie redakcyjne przejrzenie złożonego już tekstu, co pozwoli wyeliminować ewentualne błędy składu.

Druk książki i wydanie e-booka

Gdy masz już odpowiednio przygotowane pliki produkcyjne, nadchodzi czas na druk książki. Ceny w drukarniach mogą się dość znacznie różnić, ale jeszcze bardziej może się różnić jakość druku. Warto wybrać sprawdzoną już drukarnię, nawet jeśli będzie trochę droższa. Rozsądnie jest takiego wyboru dokonać jeszcze na etapie składu książki, gdyż pliki produkcyjne przygotowuje się, uwzględniając metodę druku i wymagania drukarni. Jeśli interesuje Cię również wydanie e-booka, z eksportem książki do odpowiednich formatów i ich obróbką nie powinna mieć problemu osoba, która wykonywała skład i przygotowywała pliki do druku.

Jak wydać książkę? Self-publishing

Jak widzisz, wydanie książki nie jest takie skomplikowane. Są trzy kluczowe fazy procesu wydawniczego — korekta, skład i druk. Jeśli chcesz wydać książkę samemu (self-publishing), musisz po prostu znaleźć dobrą korektorkę, doświadczonego składacza-grafika i polecaną drukarnię. Osobną sprawą jest załatwienie formalności związanych z ISBN, ale o tym będzie innym razem. Możesz oczywiście to wszystko zlecić jednej, wyspecjalizowanej firmie, takiej jak nasze wydawnictwo  — tak będzie najszybciej, najwygodniej i najpewniej. A prawdopodobnie też w ogólnym rozrachunku tak wyjdzie najtaniej. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak wydać książkę:-)