Pięć dań mądrości. Nauki mistrza zen

Bernie Glassman, Rick Fields

religia, duchowość

Wydawnictwo ANATTA, 2021

ISBN 978-83-963357-1-5

skład, druk, wydanie

* * *

„Gotowanie, podobnie jak życie, polega na transformacji”.

„Najlepszy posiłek – twoje własne życie – jest największym darem, jaki otrzymałeś i największym, jaki możesz dać innym”.

„Doskonały kucharz zen jest kimś w rodzaju alchemika. Potrafi przekształcić trucizny w cnoty. (…) Na przykład gniew wywołany przez ja i skupiony na ja jest uważany za truciznę, ale usuń z niego przywiązanie do ja, a ta sama emocja zamieni się w silną energię działania, w mocną i pożądaną determinację. Usuń aspekt ja z chciwości, a zmieni się ona w pragnienie pomagania innym. Porzuć orientację na ja, a twoja ignorancja stanie się nie-wiedzeniem, które pozwala na uczenie się nowych rzeczy”.

„Kiedy twój model działania polega na tworzeniu zysku w celu sfinansowania czegoś innego, wtedy twoją siłą napędową są pieniądze. To nie jest działanie społeczne. (…) My też zaczynaliśmy w ten sposób, ale teraz przestawiliśmy się z bycia firmą, która zarabia pieniądze, aby przekazać je na cele społeczne, na bycie firmą, która tworzy miejsca pracy i angażuje się w rozwój społeczności. O wiele bardziej efektywne jest wykorzystanie swoich zasobów w celu stworzenia najlepszego środowiska do realizacji swojej wizji”.

„Jeśli okaże się, że zarabiamy więcej pieniędzy, niż potrzebujemy, czas powiększyć rodzinę, którą karmimy”.

* * *

* * *