Wydanie e-booka

Druk książki nie jest jedynym sposobem publikacji, druga możliwość to wydanie e-booka. W dzisiejszych czasach oprócz wydania książki drukiem często niezbędne jest również stworzenie elektronicznej wersji publikacji. Chociaż tradycyjna drukowana książka jest wciąż popularniejsza od książek elektronicznych i większość czytelników woli czytanie na papierze od czytania na ekranie monitora lub tabletu, to jednak rynek e-booków ciągle się powiększa. Dlatego przy wydaniu publikacji trudno pomijać przygotowanie plików e-booka.

Wydanie e-booka wiąże się ze stworzeniem specjalnych wersji plików. Do czytania książki na ekranie monitora służy zwykle interaktywny plik PDF. Na tablety i czytniki e-booków przeznaczone są pliki w formatach EPUB i MOBI. W PDF układ tekstu jest stały — najczęściej to dokładne odwzorowanie wydrukowanej książki. Natomiast w EPUB i MOBI tekst przepływa swobodnie, dopasowując się do wielkości i rozdzielczości czytnika oraz ustawionej czcionki.

Wydanie e-booka — cennik

Na życzenie klienta interaktywny plik PDF dostosowany do wyświetlania w Internecie lub na komputerze przygotowujemy za darmo. Robimy to równocześnie ze składem książki i przygotowaniem plików dla drukarni. Oprócz tego możemy stworzyć pliki specjalnie przeznaczone na czytniki e-booków. Ich koszt zależy od objętości książki oraz od jej zawartości (zwłaszcza od ilości grafik, tabel i aktywnych linków zewnętrznych). Standardowe ceny przygotowania plików e-book:

  • plik EPUB (standardowy i uniwersalny format e-booka na większość czytników) — od 400 zł;
  • plik EPUB i dodatkowo plik MOBI (format e-booka na Amazon Kindle) — od 450 zł.